Kemin biotuotetehdasprojektiin valitut kumppanit

Julkaisemme tällä sivulla tiedot Kemin biotuotetehdasprojektiin valituista kumppaneista.


Tähän mennessä Metsä Fibre on valinnut Kemin biotuotetehdasprojektiin neljä päätoteutuskumppania. Investointipäätökselle ehdollinen esisopimus tehtaan päälaitteista ja automaatiosta on tehty Valmetin kanssa ja sähköjärjestelmästä ABB:n kanssa. Esisopimus AFRYn kanssa käsittää projektinhallinta- ja toteutussuunnittelupalveluja ja Fimpecin kanssa tehtaan rakennuttamisen.


Yhteyshenkilöt päätoteutuskumppaneihin ovat:

Valmet: projektijohtaja Risto Hokajärvi, risto.hokajarvi@valmet.com
ABB: Prosessiteollisuus-liiketoimintayksikön johtaja Mikael Ingo, mikael.ingo@fi.abb.com
AFRY: johtaja, sellu- ja paperiteollisuus, Johan Ehrnrooth, johan.ehrnrooth@afry.com
Fimpec: hallituksen puheenjohtaja Pekka Salomaa, pekka.salomaa@fimpec.fi

Lisäksi olemme tehneet esisopimukset seuraavilta osa-alueilta seuraavien toimijoiden kanssa:

Econia, tilaajavastuu- ja harmaan talouden torjunnan asiantuntijapalvelut,
Yhteyshenkilö: aluejohtaja Arttu Eräpalo, arttu.erapalo@econia.com

ANDRITZ, puuraaka-aineen vastaanotto- ja syöttölaitteisto sekä asennus ja käyttöönotto,
Puunkäsittely-tuoteryhmän johtaja Janne Lähteenmäki, janne.lahteenmaki@andritz.com

Aquaflow, jätevedenpuhdistamo: laitetoimitus ja prosessitoteutus,
myyntijohtaja Mikko Lonka, mikko.lonka@veolia.com

ERCO, klooridioksidilaitoksen prosessiteknologia ja päälaitteet,
AFRY, EPCM-projektointimalli, projektinhallinta ja klooridioksidilaitoksen toteutussuunnittelu,
johtaja, sellu- ja paperiteollisuus, Johan Ehrnrooth, johan.ehrnrooth@afry.com

Ramirent, työmaatilojen toimitus ja kalustovuokraamon perustaminen työmaalle,
myynti- ja markkinointijohtaja Arto Palsio, arto.palsio@ramirent.fi

Lujabetoni, teräsbetonipaalujen toimitus,
betonituoteyksikön johtaja, Juha Kinnunen, juha.kinnunen@luja.fi


Mikäli olet kiinnostunut yhteistyöstä Kemin biotuotetehdasprojektissa, toimita tiedot tämän lomakkeen kautta: www.metsafibre.com/kumppaniksikemiin. Niin yritykset kuin esimerkiksi yksityiset asuntojen vuokraajat voivat toimittaa tiedot tällä lomakkeella. Käymme läpi kaikki saamamme tiedot ja dokumentoimme ne, palaamme asiaan mikäli yhteistyömahdollisuuksia ilmenee. Toimitamme saamamme tiedot myös valituille kumppaneillemme.


Metsä Groupiin kuuluvan Metsä Fibren Kemin biotuotetehdasprojektin toteutussuunnittelu aloitettiin elokuun alussa 2020. Tämä tarkoittaa tehtaan tekniikan, rakentamisen, asennusten ja käyttöönoton yksityiskohtaista suunnittelua ja valmistautumista rakennusvaiheeseen. Suunnittelutyö tehdään yhdessä neljän jo nyt valitun päätoteutuskumppanin kanssa. Toteutussuunnittelun organisaatiossa on työskennellyt elokuun alusta lähtien kaikkiaan yli 400 henkilöä.


Mikäli sinulla on muuta kysyttävää biotuotetehdasprojektista, ota yhteyttä biotuotetehdas@metsagroup.com.


Sivu päivitetty 20.10.2020