Kemin biotuotetehdasprojektiin valitut kumppanit

Julkaisemme tällä sivulla tiedot Kemin biotuotetehdasprojektiin valituista kumppaneista.

Tähän mennessä Metsä Fibre on valinnut Kemin biotuotetehdasprojektiin neljä päätoteutuskumppania. Tehtaan päälaitteista ja automaatiosta on tehty sopimus Valmetin kanssa ja sähköjärjestelmästä ABB:n kanssa. Sopimus AFRYn kanssa käsittää projektinhallinta- ja toteutussuunnittelupalveluja ja Fimpecin kanssa tehtaan rakennuttamisen.

Yhteyshenkilöt päätoteutuskumppaneihin ovat:

Valmet: projektijohtaja Risto Hokajärvi, risto.hokajarvi@valmet.com

ABB: Prosessiteollisuus-liiketoimintayksikön johtaja Mikael Ingo, mikael.ingo@fi.abb.com

AFRY: johtaja, sellu- ja paperiteollisuus, Johan Ehrnrooth, johan.ehrnrooth@afry.com

Fimpec: hallituksen puheenjohtaja Pekka Salomaa, pekka.salomaa@fimpec.fi

Lisäksi olemme tehneet sopimukset MUUN MUASSA seuraavilta osa-alueilta seuraavien toimijoiden kanssa:

Econia, tilaajavastuu- ja harmaan talouden torjunnan asiantuntijapalvelut,
Yhteyshenkilö: aluejohtaja Arttu Eräpalo, arttu.erapalo@econia.com

ANDRITZ, puuraaka-aineen vastaanotto- ja syöttölaitteisto sekä asennus ja käyttöönotto,
Puunkäsittely-tuoteryhmän johtaja Janne Lähteenmäki, janne.lahteenmaki@andritz.com

Aquaflow, jätevedenpuhdistamo: laitetoimitus ja prosessitoteutus,
myyntijohtaja Mikko Lonka, mikko.lonka@veolia.com

ERCO, klooridioksidilaitoksen prosessiteknologia ja päälaitteet,
AFRY, EPCM-projektointimalli, projektinhallinta ja klooridioksidilaitoksen toteutussuunnittelu,
johtaja, sellu- ja paperiteollisuus, Johan Ehrnrooth, johan.ehrnrooth@afry.com

Ramirent, työmaatilojen toimitus ja kalustovuokraamon perustaminen työmaalle,
myynti- ja markkinointijohtaja Arto Palsio, arto.palsio@ramirent.fi

Lujabetoni, teräsbetonipaalujen toimitus,
betonituoteyksikön johtaja, Juha Kinnunen, juha.kinnunen@luja.fi

Neles, venttiiliratkaisut, venttiililaiteliiketoiminnan johtaja, Timo Hänninen, timo.hanninen@neles.com 

HV-Maarakennus, maanrakennustyöt, toimitusjohtaja Harri Posti, harri.posti@hvm.fi

Tarrakopla, opasteet ja kyltit, toimitusjohtaja Ari Hilke, ari.hilke@tarrakopla.fi

MKTG, markkinointiviestintä ja tapahtumat, myyntijohtaja Anni Silamo, anni.silamo@mktg.com

Flatlight Creative House, videotuotantojen toteuttaja, vastaava tuottaja Maria Gullsten, maria@flatlight.fi

Avalon, työmaan mobiilisovellus, Chairman & Partner Jari Laakso, jari.laakso@avalon.fi

Forenom, asumispalvelut, myyntijohtaja Iiro Eskelinen, iiro.eskelinen@forenom.com

Kreate Oy, maanrakennus (tehdasalueella tehtävät maanleikkaus-, paalutusalustojen ja hulevesiverkoston rakennustyöt, vesistötäytöt, uuden tulotien ja rumpusiltojen rakennustyöt sekä alueen pohjavedenalennuksen toteuttaminen), työpäällikkö Juha Schönberg, juha.schonberg@kreate.fi 

Lehto Group, biotuotetehtaan satamavarastorakennus, Toimitilat-palvelualueen johtaja Jaakko Heikkilä, jaakko.heikkila@lehto.fi

Mikäli olet kiinnostunut yhteistyöstä Kemin biotuotetehdasprojektissa, toimita tiedot tämän lomakkeen kautta: www.metsafibre.com/kumppaniksikemiin. Niin yritykset kuin esimerkiksi yksityiset asuntojen vuokraajat voivat toimittaa tiedot tällä lomakkeella. Käymme läpi kaikki saamamme tiedot ja dokumentoimme ne, palaamme asiaan mikäli yhteistyömahdollisuuksia ilmenee. Toimitamme saamamme tiedot myös valituille päätoteutuskumppaneillemme.

Mikäli sinulla on muuta kysyttävää biotuotetehdasprojektista, ota yhteyttä biotuotetehdas@metsagroup.com.


Sivu päivitetty 23.2.2021